cccmtb

najważniejszy przegląd
Warszawska Syrena
Przepaliły się żarówki samochodowe? Philips ma najtrwalsze żarówki! Analizator spalin spełniający wszelkie normy europejskie

Syrena jest nie tylko jednym z symboli Warszawy, ale również nazwą pierwszego samochodu, który nie tylko został wyprodukowany w naszym kraju, ale również całkowicie zaprojektowany przez polskich inżynierów. Dzisiaj jest to już właściwie legendarne auto, które wśród fanów motoryzacji często wzbudza sympatię. W latach pięćdziesiątych minionego wieku było ono jednak prawdziwą chlubą polskiego przemysłu, którą nie omieszkaliśmy się wielokrotnie pochwalić, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Co ciekawe, przez spory okres czasu Syreny były niemalże rękodziełami. Wiele czynności produkcyjnych wykonywano ręcznie i dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto produkcję taśmową. Syrena wytwarzana była w kilku różnych wersjach, a wszystkie auta tej marki wykonywano w warszawskiej fabryce na Żeraniu, w której wcześniej rozpoczęto produkcję Warszawy, a w której pierwotnie miały być wytwarzane auta na licencji włoskiego FIAT-a.

Kiedy mówi się o historii polskiej motoryzacji, to z pewnością nie można zapomnieć o Syrenie.