cccmtb

najważniejszy przegląd
Uplifting trance – kobiece brzmienie
fouette

Uplifting trance to gatunek charakteryzujący się lekkimi melodiami, zazwyczaj z dodatkiem kobiecego wokalu. Obecnie jest to jeden z głównych nurtów trance i elektronicznej muzyki klubowej. Jednym z typowych dla uplifting trance zabiegów jest używanie brzmień rozmytych – rodem z fantasy.

www.opieka.edu.pl

Jeśli w utworze występują takie instrumenty jak fortepian, nadaje im się efekt echa, aby dźwięk był nieostry. Powszechne jest tu także zastosowanie „fade in” i „fade out”, których celem jest podkreślenie zakończenia danego elementu utworu. Tempo produkcji uzyskuje się za pomocą linii perkusyjnej.

Co ciekawe w uplifting trance wykorzystuje się także brzmienia, które są lekko przesterowane. Z pozostałych gatunków muzyki klubowej ten nurt wyróżnia jednak nietypowe podejście do kompresji, odbywającej się w dwóch zakresach. Pierwszy to zakres – 40-160 Hz i służy on do podkreślenia głębi basu i kicków.

Drugi zakres to 6-16 kHz i mieszczą się w nim wszelkie brzmienia i elementy perkusji. Niespotykane w innych nurtach jest natomiast zupełnie niewykorzystywanie częstotliwości 1 kHz.