cccmtb

najważniejszy przegląd
Podróż historyczna do Zamku w Łęczycy
catering jędrzejów

Jeśli zależy Ci na tym, aby odkryć możliwie jak najwięcej dawnej sztuki i architektury, z jednoczesnym przeżyciem praktycznej lekcji historii, powinieneś koniecznie wybrać się do Zamku Królewskiego w Łęczycy. Zamek w Łęczycy współcześnie pełni rolę łęczyckiego muzeum.

Dawniej jednak była to siedziba polskich królów, zbudowana na polecenie Kazimierza Wielkiego. Reprezentuje ona jeden z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich.

Obecnie zamek w Łęczycy oferuje zwiedzającym możliwość zapoznania się z jego bogatymi zbiorami, w skład których wchodzą między innymi malarstwo od końca XVII wieku do współczesności, iluminatorstwo z pierwszej połowy VI wieku, rysunek regionalizmów XX wieku, grafikę i rzeźbę XX wieku, meble z XVIII wieku, złotnictwo wieków od XI do XIII, brązownictwo i gizerstwo, broń białą i palną, chorągwie i sztandary, banknoty i obligacje skarbowe, ikonografię, zbiory kartograficzne, strój ludowy, kowalstwo i garncarstwo, jak również ceramikę i szkło z XIX wieku. Podróż do Zamku w Łęczycy będzie z pewnością niezapomnianą przygodą historyczną, która pozostanie w pamięci na długo.