cccmtb

najważniejszy przegląd
Najsuchsze miejsce kuli ziemskiej

Choć w Ameryce Południowej usytuowana jest tylko jedna pustynia, to jest to najsuchsze miejsce świata. Tak właśnie nazywana jest Atakama, która położona jest na terytorium Chile.

Atakama ma około 900 kilometrów długości. Na terenie pustyni znajdują się obiekty meteorologiczne, które nigdy nie zanotowały żadnych opadów.

Najsuchsze miejsce świata nie przypomina pustyni w wyobrażeniu Sahary. Nie ma tutaj luźno rozsypanego piasku, tylko gruba skorupa.

Atakama jest obszarem sejsmicznym, przez co występują tutaj często potężne trzęsienia ziemi. Mimo swojego pustynnego charakteru, Atakama jest terytorium bogatym w surowce mineralne.

To temu obszarowi Chile zawdzięcza w dużej mierze swój rozwój. Można tam znaleźć chociażby złoża miedzi czy saletry chilijskiej.

Obszary Atakamy zamieszkane są przez około milion ludzi, skupiony w powstałych na terytorium pustyni skupiskach miejskich. Większość z tych miast powstała z powodu surowców mineralnych, ale w ostatnich latach znacząco podniosło się znaczenie rybołówstwa oraz turystyki.