cccmtb

najważniejszy przegląd
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?
www.kongresantropologiczny.pl

Prawo jazdy to coś, czym może pochwalić się większość z nas. Oczywiście nie każdy decyduje się na wyrobienie tego dokumentu, choć w ostatnich latach coraz rzadziej spotyka się młodych ludzi, którzy prawa jazdy nie mają. Przy tym wszystkim możliwe jest oczywiście odłożenie tego na później, czego najlepszym przykładem jest wiele osób, które decydują się na uzyskanie prawa jazdy w starszym wieku. Tak czy siak, zanim zdecydujemy się na podejście do egzaminu, warto wiedzieć, w jaki sposób ten egzamin wygląda i jak najlepiej jest się do niego przygotować – tym bardziej, że przecież nie będzie to sama jazda, ale również egzamin teoretyczny.

Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy jest kategoria B., która uprawnia oczywiście do kierowania samochodami osobowymi. Można się o nią ubiegać w wieku 18 lat – do egzaminu można podejść po ukończeniu 18. roku życia, natomiast sam kurs można rozpocząć nieco wcześniej.

Jak jednak wygląda taki kurs? Trzeba oczywiście wyjeździć odpowiednią liczbę godzin wraz z instruktorem – w tym czasie dowiemy się wszystkich najważniejszych informacji związanych z prowadzeniem auta i nie tylko. Przy tym wszystkim nie można także zapomnieć o części teoretycznej, gdyż egzamin to nie tylko praktyka, ale również teoria. W związku z tym, prócz godzin spędzonych w samochodzie, warto poświęcić sporo czasu także na przygotowanie się do egzaminu teoretycznego, na którym to będziemy musieli odpowiedzieć na szereg pytań.

Prawo jazdy – czym charakteryzuje się egzamin teoretyczny?

Sam egzamin teoretyczny składa się z dwóch części – pierwsza wykorzystywana jest z użyciem pytań zawierających różnego rodzaju scenariusze, wizualizacje czy opisy.

Wtedy zdający ma do wyboru odpowiedzi „TAK” lub „NIE”. Druga część to natomiast pytania o wariantach odpowiedzi A, B lub C. W każdym pytaniu może być tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Ogółem pytań jest 32, z czego 20 z wiedzy podstawowej, a 12 z wiedzy specjalistycznej.

Warto wiedzieć, że pytania punktuje się trzema, dwoma lub jednym punktem, w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego. Z kolei egzamin praktyczny polega na przeprowadzeniu różnego rodzaju czynności. Na początku chodzi chociażby o wskazanie, gdzie w aucie znajdują się pewne rzeczy czy o prawidłowe włączenie konkretnych świateł. Potem zdający musi wykonać pewne zadania na placu manewrowym i jeżeli ta część wypadnie pomyślnie to kandydat na kierowcę może wyjechać na miasto (nie zapominając przy tym na przykład o zapięciu pasów), gdzie wymagane jest m.

in. poprawne włączenie się do ruchu, hamowanie czy zmianę pasów ruchu. Cały egzamin praktyczny z reguły trwa około godziny, z czego 40 minut to jazda po mieście.