cccmtb

najważniejszy przegląd
Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy?

Zrobienie w dzisiejszych czasach prawy jazdy nie jest zbyt skomplikowane – nic więc dziwnego, że rokrocznie na taki krok decyduje się tysiące osób, w tym przede wszystkim młodzi, którzy właśnie skończyli 18. rok życia i mogą ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy. Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy: prawo jazdy kosztuje. Cena uzyskania tego dokumentu może różnić się oczywiście w zależności od kilku ważnych czynników, a na dodatek trzeba do tego wszystkiego wliczyć jeszcze różne dodatkowe koszty, a nie tylko cenę samego kursu oraz egzaminów. Warto mieć to na uwadze, jeśli już zdecydujemy się, że chcemy zrobić prawo jazdy. Jakie są więc te dodatkowe koszty? Chodzi tutaj przede wszystkim o badanie lekarskie czy też wizytę u fotografa, który wykona odpowiednie do prawa jazdy zdjęcie. Prócz tego, kosztują także same egzaminy, czy nawet wniosek o wydanie prawa jazdy, gdy już uda nam się zdać teorię i praktykę.

www.dododom.pl

Warto raz jeszcze wrócić do początku i przeanalizować wszystkie koszty po kolei:

  • Badanie lekarskie – potrzebne, by stwierdzić, czy możemy w ogóle prowadzić samochód oraz by określić, na jak długo zostanie nam wydane prawo jazdy. Koszt: około 200 zł.
  • Wizyta u fotografa – potrzebne, by zrobić odpowiednie zdjęcie, które koniecznie jest przy okazji wyrabiania tak zwanego PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Koszt: około 25 zł.
  • Kurs na prawo jazdy – ceny kursów są mocno zróżnicowane i zależą nie tylko od miejsca zamieszkania, renomy danej szkoły, ale również od kategorii. Najpopularniejszą kategorią jest oczywiście kategoria B. Koszt: około 1500 zł.

  • Zapis na egzaminy – w przypadku kategorii B zapis na egzamin teoretyczny wynosi 30 zł, a na egzamin praktyczny 140 zł. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli uda nam się zdać egzamin teoretyczny to przez następne pół roku możemy podchodzić już tylko do egzaminu praktycznego. Każda nieudana próba to jednak kolejny wydatek, gdyż każdy kolejny egzamin praktyczny jest płatny.
  • Złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy – koszt: około 100 zł.

Jak więc widzimy, zrobienie prawa jazdy to nie tylko sam kurs, ale także różne inne rzeczy. Mimo wszystko, trzeba zdać sobie przy tym sprawę, że przecież uzyskanie prawa jazdy to inwestycja na lata. W lepszym przygotowaniu się do egzaminów pomogą nam także dodatkowe materiały (to w ramach przygotowania do egzaminu teoretycznego) lub też dodatkowe lekcje jazdy.

Dzięki temu znacznie lepiej przygotujemy się do egzaminów i zwiększymy swoje szanse na to, że uda nam się zaliczyć je już za pierwszym razem. Tymczasem po otrzymaniu prawa jazdy będziemy mogli już cieszyć się jazdą we własnym samochodzie, choć oczywiście to także wiąże się z różnego rodzaju wydatkami.