cccmtb

najważniejszy przegląd
Dubstep – mainstream muzyki klubowej
akrobatyka dla dzieci poznań Polski rap

Dubstep to muzyka klubowa, która powstała w końcówce lat 90.XX wieku w południowym Londynie, a na jej obecny kształt wpłynęły takie gatunki jak reggae, dub, drum and bass, techno oraz scena UK Garage. Od kilku lat dubstep stanowi jedną z najpopularniejszych odmian muzyki klubowej – także w Polsce.

Charakterystyczne cechy dubstepu to przede wszystkim bardzo wyraźne basy, deleye i przestrzenie. Niepowtarzalny klimat tej muzyki tworzony jest jednak dzięki przepuszczanemu przez filtry o bardzo niskich częstotliwościach subbasowi. Tempo utrzymywane jest w granicach 135-144 uderzeń na minutę, a metrum to najczęściej 4/4.

Dzięki temu dubstep łatwo rozróżnić od muzyki house. Muzycy tworzący ten gatunek muzyki wykorzystują w tym celu najczęściej komputery, gramofony, syntezatory, sekwencery, samplery oraz automaty perkusyjne. W Polsce dubstep stał się muzyką wręcz mainstreamową mniej więcej w 2011 roku.

www.zhr-kiekrz.pl

Duży wkład w rozpowszechnienie tego gatunku w naszym kraju miał singiel angielskiego DJa Flux Pavillon zatytułowany „Bass Cannon”.