cccmtb

najważniejszy przegląd
Czym jest i jak działa rozdzielacz hydrauliczny?
https://www.ajanpolska.pl/ dzwigi na sprzedaż

W układach hydraulicznych mamy do czynienia z cieczą, która pracując pod ciśnieniem dostarcza energii potrzebnej do wprawienia danych urządzeń w ruch. To oznacza, że w takich instalacjach muszą się znajdować różnego rodzaju elementy. Takie, które będą odpowiadały za czystość przepływającej cieczy, takie które pozwolą na magazynowanie tej energii, tak aby można ją było wykorzystać w późniejszym czasie, ale potrzebne są również takie elementy jak rozdzielacz hydrauliczny, który będzie odpowiedzialny za ruch tej cieszy, która znajduje się w takim układzie hydraulicznym.

Za to odpowiada rozdzielacz hydrauliczny

Jeżeli zastanawiamy się, jak to się dziej, że raz ciecz leci w jedną stronę, a za innym razem zupełnie gdzieś indziej, to warto wiedzieć, że odpowiada za to rozdzielacz hydrauliczny. Co więcej, kolejną jego funkcją, również bardzo ważną, jest odciążanie pompy w momencie, kiedy następuje przerwa w pracy systemu. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której wystąpi nagły brak przepływu w układzie, to właśnie rozdzielacz hydrauliczny będzie chronił pompę przed przeciążeniem. No i właśnie taki zawór jakim jest rozdzielacz hydrauliczny, daje nam również możliwość sterowania położeniem pompy w układzie, tak aby znajdowała się ona dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy, aby się znajdowała. Nic więc dziwnego, że tego typu elementy bardzo często możemy znaleźć w różnego rodzaju maszynach rolniczych, czy tych wykorzystywanych w przemyśle.

O tym też warto wiedzieć

www.lambda.bydgoszcz.pl

Skoro już zainteresowaliśmy się tym tematem, to powinniśmy wiedzieć, że w przypadku maszyn rolą rozdzielacza jest kierowanie cieczy roboczej, którą zazwyczaj jest olej hydrauliczny, w określone miejsce w układzie. Może tym miejscem być siłownik albo silnik hydrauliczny. Najważniejsze jest to, aby ta ciecz trafiła w odpowiednie miejsce, a następnie żeby została z niego wyprowadzona do innego elementu układu czyli np. zbiornika. Jeżeli zastanawiamy się, w którym konkretnie miejscu możemy znaleźć takie rozdzielacze hydrauliczne, to warto wiedzieć, że znajdują się one zazwyczaj między elementem zasilającym a odbiornikiem, czyli dla przykładu między pompą a silnikiem. Takie rozdzielacze hydrauliczne mają bardzo ważną rolę do odegrania. Dlatego tak ważne jest to, aby były w odpowiedni sposób połączone z resztą układu, za pomocą właściwych przewodów hydraulicznych i elementów złącznych. Wówczas wszystko będzie działało dokładnie tak jak powinno.